13 kwietnia 2015

Jestem Niezgodna ?! // Something About Books

Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość). Na te pięć frakcji podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi wybrać frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej, zostaje uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony. Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji, jest Niezgodny i musi być wyeliminowany...
Dokonuję wyboru, który zaskoczy wszystkich, nawet mnie samą. Porzucam Altruizm i swoją rodzinę, by jako Camila stać się twardą, niebezpieczną Nieustraszoną. Będę musiała przejść brutalne szkolenie, zmierzyć się ze swoimi najgłębszymi lękami, nauczyć się ufać innym nowicjuszom i przekonać się, czy w nowym życiu jakie wybrałam, jest miejsce na miłość. Tymczasem wybucha krwawa walka między frakcjami. A ja mam tajemnicę, którą muszę strzec przed wszystkimi, bo wiem, że jej odkrycie oznacza dla mnie śmierć...

Mój wybór zaburzył mi świat, ale i połączył z Nieustraszonym Cztery. Jego uczucie pomaga przetrwać mi wśród krwawej walki frakcji. Tylko on rozumie moją rozpacz. I tylko on zna moją tajemnicę... Konflikt frakcji zmienia się w wojnę. Wśród Nieustraszonych szerzy się zdrada. A ja staję przed kolejnym wyborem. Czy zaryzykuję wszystko, żeby ocalić tych, których kocham?

Społeczeństwo frakcyjne, w które tak wierzyłam, legło w gruzach podzielone walką o władzę, naznaczone śmiercią i zdradą. Jednego tyrana zastąpił drugi. Miastem rządzą niepodzielnie bezfrakcyjni. Wiem, że czas uciekać. Lecz jaki świat rozciąga się poza znanymi mi granicami? Może za murem będę mogła zacząć z Tobiasem wszystko od nowa, bez trudnych kłamstw, podwójnej lojalności, bolesnych wspomnień? A może poza miastem nie ma żadnego świata... Lecz nowa rzeczywistość jest jeszcze bardziej przerażająca. Nowe szokujące odkrycia zmieniają serca tych, których kocham. Raz jeszcze muszę dokonać niemożliwych wyborów - odwagi, wierności, poświęcenia i miłości. Bo tylko ja mogę przeszkodzić kolejnemu rozlewowi krwi...
Jeśli jeszcze nie słyszeliście o Veronice Roth, zapytajcie jakiegokolwiek nastolatka. Każdy z nich świetnie zna dwudziestoczteroletnią autorkę powieści, które podbiły świat.

NIEZGODNA wykracza poza Igrzyska Śmierci: wartką akcję i niewyczerpaną wyobraźnię dopełnia refleksją nad dojrzewaniem - do samodzielności i do miłości. Przemawia do wyobraźni swoją oryginalnością i postacią bohaterki - narratorki: nie konwencjonalnej miłej dziewczynki, lecz twardej, ostrej młodej kobiecie. Zaczyna od publicznego rytuału, który zdeterminuje jej przyszłość. Musi wziąć udział w krwawej walce, która rozgrywa się na oczach wszystkich. To wielka metafora dojrzewania - testy młodych bohaterów to testy, jakie przechodzi każdy, kto wkracza w dorosłość.

Dla tych, którzy zakochali się w Igrzyskach Śmierci i nie boją się stawić czoło okrutnym testom siły i odwagi, nagrodą jest ta niesamowita, nieprzewidywana podróż z NIEZGODNĄ, z której nie da się zawrócić.
Do powieści każda postać wprowadziła coś nowego-odzwierciedlała postępowania ludzi w prawdziwym życiu. Przedstawia nam m.in. jak jest podzielone społeczeństwo - mówię tu o frakcjach, które mają przypisane odpowiednie cechy (wspomniane na samym początku). Książka ukazała mi jaką rolę w naszym życiu pełnią : rodzina, miłość, wierność najbliższym, oddanie, odwaga oraz nadzieja. Nauczyła mnie jak ważne jest dążenie do celu, przezwyciężać strach oraz kochać bliskich. Dzięki trylogii zmieniło się moje spojrzenie na świat. Serdecznie polecam ją wszystkim - bez wyjątków! Jak oglądałeś film, to nic straconego. Jak wiadomo ekranizacja bardzo różni się od powieści, dlatego zachęcam do jej przeczytania.
"Jeden wybór może Cię zmienić. Jeden wybór może Cię zniszczyć. Jeden wybór pokaże, KIM JESTEŚ."

6 komentarzy:

 1. Oglądałam film Niezgodna, baaardzo mi się spodobał, świetny post ;)


  http://oliwkaaja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ! Film tak samo świetny jak książka - polecam również następne części. :)

   Usuń
 2. Uwielbiam te dwie części tego filmu <3
  mój blog- KLIK

  OdpowiedzUsuń
 3. Na początku nie wiedziałam o co chodzi,ale w końcu zrozumiałam ;) Świetne zdjęcia !

  http://przyszlosczapisanawterazniejszosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Początek zrobiłam taki specjalnie na zastanowienie a potem wyjaśniłam. :)

   Usuń