2 listopada 2015

Do you think you know English?

Umiejętność posługiwania się językami obcymi w dzisiejszych czasach jest jedną z tych, które w zasadzie każdy powinien opanować. W śród wielu języków świata to właśnie język angielski uważa się za najbardziej uniwersalny. 

Dzięki znajomości języka angielskiego możliwe jest porozumienie się z większością urzędów, firm i instytucji nie tylko w krajach anglojęzycznych takich jak Wielka Brytania, USA, Kanada (co jest oczywiste) ale niemal w każdym zakątku świata. Oprócz urzędów również wielu zwykłych mieszkańców nie będących Anglikami, Szkotami czy Amerykanami posługuje się tym językiem z mniejszą lub większą biegłością. Trzeba przyznać, że znacznie ułatwia to życie. Przykładem niech będzie tu podróżowanie do innych krajów. Posługując się angielskim w typowych warunkach powinniśmy nie mieć problemu z uzyskaniem interesujących nas informacji typu odnajdywanie drogi, restauracji czy innych interesujących nas usług.
Język angielski wkrada się również do naszego życia w postaci wielu potocznych zwrotów oraz nazw potraw i innych produktów, które są w Polsce popularne. Zastanówmy się, z jakiego języka wzięły się nazwy popularnych dań typu fast food, z jakiego języka zaczerpnięte zostały nazwy wielu gatunków muzycznych: właśnie z angielskiego. Język angielski jest nieoceniony w podróży.
Język angielski jest "językiem świata" od dziesięcioleci. Prawie niemożliwym jest znaleźć kraj, w którym nauka języka angielskiego nie stała się normą. Niektórzy chcieliby pielęgnować jedynie swój ojczysty język. Jednakże korzyści płynące z nauki i dobrego opanowania języka angielskiego są znaczące i trudno jest je zlekceważyć, bowiem to jeden z elementów wykształcenia współczesnego człowieka.
Co sprawia, że język angielski jest taki popularny? Wydaje mi się, że przyczyn takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Pierwsze z nich to przyczyny historyczne. Anglia a potem Wielka Brytania to dawna potęga kolonialna. Indie, Afryka, USA, Australia itd. to kraje i regiony, w których kultura i język angielski były w ostatnich wiekach obecne i przyczyniły się do swego rodzaju zadomowienia się w nich języka angielskiego. Druga sprawa to silna gospodarka brytyjska i amerykańska. Bardzo dużo wielkich i małych firm mających swoje oddziały we wszystkich niemal regionach świata to firmy amerykańskie. Zresztą nie ma co się nad tym tematem rozwodzić bo przynajmniej na dziś to gospodarka amerykańska niewątpliwie jest największa na świecie. Trzecią przyczyną jest sam język angielski. Mimo, że wielu z nas ma problemy z nauczeniem się języka angielskiego mimo jego nauki w szkole od najmłodszych lat, to jednak język angielski uchodzi za stosunkowo łatwy w opanowaniu. Nie ma w nim skomplikowanych zasad gramatycznych czy ortograficznych. Jeśli z naszego punktu widzenia nauka angielskiego jest niełatwa, to z punktu widzenia Anglika nauka polskiego jest niemal niemożliwością.
Dlatego właśnie język angielski jest tak popularny. Również w Polsce jest to wiodący język obcy. Niemal w każdej szkole jest on językiem obcym (niekiedy obok języka niemieckiego, również dość popularnego), którego uczy się każde dziecko.

2 komentarze:

  1. Naprawdę fajny post ☺ sądzę podobnie. Chociaż sama nie lubię się go uczyć to podoba mi się jako język ☺

    OdpowiedzUsuń
  2. Uczcie się języków uczcie :) w dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego to oczywistość jak znajomość języka ojczystego. Przed Wami stoi otworem cały świat i dzięki niemu wszędzie dacie sobie radę. Trzymam za Was kciuki :D

    OdpowiedzUsuń